Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Omega 3 v potravinách rostlinných i živočišných – který zdroj je ten NEJ?

05. 2. 2021

Jaké ryby si kvůli nenasyceným mastným kyselinám vybírat, a můžeme hledat i omega-3 v potravinách rostlinného původu?

Můžeme spoléhat na dostatek omega-3 v potravinách běžně dostupných?

Ve zkratce řečeno ano, pokud jich jíme dostatek. Je dobré do problematiky proniknout trochu víc. Číst složení, a spočítat si, jaké potraviny jíme nejčastěji, v jakém množství, a z toho odvodit i přibližný příjem samotných omega-3. Skvělým příkladem jsou ryby: na omega-3 nejbohatější potravina, ovšem kolik rybího masa pravidelně sníme (tímto tématem jsme se zabývali v tomto staším článku) ? Dalším příkladem je řepkový olej. Opět by neměl být problém získat z něj dostatek omega-3, jenže to bychom ho museli denně užívat na lžičku – v praxi nereálné a nedobré. Nezbývá tedy, než přistoupit k omega-3 v potravinách komplexněji, a spoléhat spíš na pestrost jídelníčku, než na jeden konkrétní typ potraviny bohatý na omega-3. 

Jak jsou na tom rostlinné omega-3?

Nenasycené mastné kyseliny omega-3 mají své zastoupení jak v živočišných, tak v rostlinných zdrojích. V obojím případě jde o tuky. Rostlinné oleje se v koncentraci omega-3 liší, velice dobře vychází řepkový olej, ale také dýňové a lněné semínko nebo vlašské ořechy. Je ale důležité vědět, že omega-3 v potravinách rostlinného původu mají v organismu mnohem menší vstřebatelnost, než ty, které jsou obsaženy v rybím tuku. K potřebné denní dávce omega-3 bychom tedy museli sníst několikanásobně vyšší množství olejů nebo ořechů.

Rybí tuk jako vítěz s omega-3 v potravinách

Je pravda, že užívání rybího tuku si žádá dávku odhodlání. Ale věděli jste, že někteří lidé ho přímo milují? Pokud mezi ně nepatříte, zkuste najít cestu, jak pravidelně užívat rybí tuk, aniž by utrpěly vaše chuťové pohárky. Je to totiž bez nadsázky superpotravina! Omega-3 vyskytující se v rybím mase jsou koncentrované právě v jejich tuku. Spolehnout se můžete např. na OmegaMarine Forte+ - olej z lososa v tobolkách, které se snadno polykají, a nemají vůbec žádnou rybí vůni, ani pachuť. 

Které ryby mají nejvíc omega-3?

V každém případě mořské a tučné ryby. To je jednoduché vodítko, které nám s výběrem ryb pomůže. Omega-3 se totiž koncentrují v tucích, takže bychom měli vybírat tučnější druhy ryb, které obvykle žijí spíš v severních mořích, než na jihu. Sardinky, sledi, ale i tuňák a losos jsou skvělý zdroj omega-3. Jistě je ideální koupit si celou čerstvou rybu, ale v případě potřeby můžeme sáhnout i po kvalitní konzervě, přičemž ryba by měla být spíš ve vlastní šťávě, než v rostlinném oleji. Sladkovodní ryby bohužel obsahují omega-3 méně – slaná a studená mořská voda totiž mají na jejich koncentraci vliv, a toho bohužel v našich podmínkách nelze dosáhnout. V každém případě je lepší variantou pstruh nebo úhoř, protože tradiční český kapr neobsahuje valné množství omega-3.

Ať už se rozhodnete doplňovat nenasycené mastné kyseliny formou doplňků stravy, nebo se zaměříte na omega-3 v potravinách, děláte pro svůj organismus nedocenitelnou věc! Omega-3 totiž prospívají zdraví komplexně – nejdůležitější jsou pak pro mozek, srdce, zrak, a díky vitamínu D v rybímu tuku také na imunitu!


OmegaMarine Forte+

OmegaMarine Forte+

Nejprodávanější omega v ČR

* platíte pouze poštovné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2019 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.

Odesílá se

Vyzkoušejte OmegaMarine Forte+ ZDARMA*

*platíte pouze poštovné 49 Kč

Načítám formulář

OmegaMarine Forte+ můj požadavek splňuje

OmegaMarine Forte+ můj požadavek splňuje

Honza Musil, Moderátor

Norsko je pro mě zárukou kvality

Norsko je pro mě zárukou kvality

Irena Boubínová, Petrov u Prahy

Forma tobolek mi velmi vyhovuje

Forma tobolek mi velmi vyhovuje

Marcela Holanová, Zpěvačka