Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Jak působí Omega-3 na mozek?

15. 10. 2020

Už od samotného počátku, kdy jsme ještě ,,na houbách“. Vývoj mozku dětí začíná už v prvních týdnech těhotenství, stejně tak vývoj nervové soustavy. Omega-3 jsou tu klíčové.

Stavební hmota i palivo pro mozek

Nenasycené mastné kyseliny jsou přímo součástí mozku. Zároveň z nich čerpá výživu. Nejvíc jí potřebuje v raném dětství. Za krátkou dobu se musí nejen vyvinout mozek jako orgán, ale musí také pojmout obrovské množství informací. Už nikdy se toho nenaučíme tolik, co v počátcích života. Pro zajímavost – mozek malého dítěte váží zhruba 1 kg. Mozek dospělého kolem 1,3kg. Krásně tu můžeme vidět, jak je důležité podpořit vývoj mozku právě u dětí. 


Vývoj mozku dítěte

Aby proběhl co nejlépe, měla by Omega 3 s vysokou koncentrací DHA kyseliny užívat i maminka už od začátku těhotenství. Omega-3 se, stejně jako ostatní živiny, dostávají k plodu krví skrze placentu. Ze smutné statistiky vyplývá, že polovina čerstvých maminek trpí nedostatkem nenasycených mastných kyselin nejen pro vlastní tělo, ale i pro miminko. Určitě doporučujeme pokračovat v užívání doplňků stravy i po porodu, kdy mastné kyseliny prostupují mateřským mlékem.

Kyselina EPA a kyselina DHA

Jsou to nenasycené mastné kyseliny, ze kterých se Omega-3 skládají. EPA kyselina více působí na srdce a cévy, oproti ní DHA kyselina na vývoj mozku. Pokud chceme zlepšit své kognitivní funkce, paměť, bystrost, a nebo pokud chceme dopřát svým dětem omega 3 pro vývoj mozku, je dobré si hlídat vetší koncentraci DHA. Potřebujeme obě zmíněné kyseliny, ale jejich poměr se v jednotlivých produktech liší.

Přenos informací

Kyselina DHA je součástí obalu neuronů – mozkových buněk. Neurony si mezi sebou předávají informace. Třeba to, že jsme rukou sáhli na horký sporák, a máme pocítit bolest. Nebo to, že vidíme blízkého člověka, a cítíme radost. Přenos informací skrze neurony řídí celé naše tělo. V našem zájmu je, aby neurony mohly bez problémů fungovat, a měly dostatek výživy. Omega-3 potřebujeme právě z tohoto důvodu.

Jak funguje mozek ve stáří?

Čím jsme starší, tím má naše tělo všeobecně vyšší nároky. K udržení kondice a ,,původního“ stavu potřebuje víc pozornosti a výživy, než v mládí. Snad nevadí, když mozek přirovnáme autu – nové perfektně jezdí skoro samo. Ale čím je starší, a čím víc toho zažilo, tím má větší spotřebu. A palivem pro mozek jsou právě nenasycené mastné kyseliny omega 3. 


Přečtěte si také náš článek, jak působí omega-3 na srdce a cévy.


OmegaMarine Forte+

OmegaMarine Forte+

Nejprodávanější omega v ČR

* platíte pouze poštovné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2019 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.

Odesílá se

Vyzkoušejte OmegaMarine Forte+ ZDARMA*

*platíte pouze poštovné 49 Kč

Načítám formulář

Na ryby do Norska s lososem v kapsli

Na ryby do Norska s lososem v kapsli

Jaroslav Říha, Pardubice

OmegaMarine Forte užíváme několik let

OmegaMarine Forte užíváme několik let

Zdeněk Bryknar, Nýrsko

Po dobu užívání se cítím velice dobře

Po dobu užívání se cítím velice dobře

Milan Ptáčník, Zruč-Senec